Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski w Gdyni. Mieszkańcy mają więcej czasu na składanie wniosków

Ksenia Pisera
Głosowanie na projekty tegorocznego budżetu obywatelskiego zaplanowano na 16-26 października
Głosowanie na projekty tegorocznego budżetu obywatelskiego zaplanowano na 16-26 października archiwum DB
4,5 miliona złotych to łączna pula pieniędzy w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego w Gdyni. Już w najbliższym tygodniu rozpoczną się spotkania w radach dzielnic poświęcone potrzebom mieszkańców.

Tegoroczny budżet obywatelski nabrał ostatecznych kształtów. Poza tym, że mieszkańcy będą mogli głosować na projekty w dowolnie wybranej dzielnicy, czekać będzie także szereg innych zmian i nowości. Zorganizowane zostaną między innymi... maratony pisania wniosków do budżetu obywatelskiego. Odbyć się ma również szereg konsultacji społecznych, podczas których wnioskodawcy będą mieć okazję rozwiać wątpliwości.

Powstaną grupy lokalne
Ważną tegoroczną zmianą ma być sposób informowania mieszkańców o możliwościach, jakie daje budżet obywatelski. Główną rolę mają tu grać radni dzielnic oraz działacze lokalnych organizacji pozarządowych. Ewaluacja poprzedniej edycji budżetu obywatelskiego wykazała bowiem, że gdynianie nie byli wystarczająco dobrze poinformowani m.in. o treści projektów, na które mogli głosować. Dokonywać mieli wyboru jedynie na podstawie tytułu projektu i jego lokalizacji. Swoją drogą, spora część badanych osób w ogóle miała dowiedzieć się o budżecie obywatelskim dopiero na etapie głosowania na wybrane projekty. Teraz ma być inaczej.
- Chcielibyśmy, by rady dzielnic we współpracy z organizacjami pozarządowymi stworzyły grupy lokalne, które zajmą się budżetem obywatelskim. Będą propagować go wśród mieszkańców swoich okolic i zachęcać do składania projektów - mówił wiceprezydent Michał Guć, na ubiegłotygodniowym spotkaniu interesariuszy budżetu obywatelskiego w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym.

**CZYTAJ TAKŻE:

Budżet obywatelski w Gdyni. Więcej pieniędzy dla mieszkańców.

**

Będą spotkania w dzielnicach
Najpierw w każdej z rad dzielnic mają odbyć się spotkania - te rozpoczną się od Babich Dołów (4.05, godz. 17-20), Oksywia (5.05, godz. 17-20), Obłuża (6.05, godz.17-20), Pogórza (7.05, godz. 17-20), Cisowej (9.05, godz. 10-13) i Pustek Cisowskich - Demptowa (9.05, w godz. 14-17), a w następnych tygodniach - do 2 czerwca włącznie - mają zostać przeprowadzone w każdej już dzielnicy Gdyni.

- W jaki sposób takie konsultacje miałyby być prowadzone? Wśród największych potrzeb naszej dzielnicy jest budowa dróg i tego będą wymagać mieszkańcy. Koszta są kilkukrotnie wyższe, niż przewiduje budżet obywatelski. Spodziewamy się niemałych emocji, tak jak to było np. w ubiegłym roku przy wyborze inwestycji w ramach budżetu inwestycyjno-remontowego - mówiła jedna z radnych Chwarzna - Wiczlina, na co wiceprezydent Michał Guć odpowiedział: - Budżet obywatelski nie będzie sposobem na rozwiązanie wszystkich problemów, ale pozwoli krok po kroku wprowadzać w mieście zmiany. Chodzi o to, by wspólnie z mieszkańcami określić najważniejsze potrzeby dzielnicy. Zapewnił również, że rajcy dzielnic mają mieć w działaniach wsparcie m.in. radnych miasta oraz przedstawicieli PPNT(...)

Jak ma wyglądać to wsparcie? I jakie środki mają mieszkańcy do dyspozycji? - CZYTAJ w najnowszym Kurierze Gdyńskim z 28 kwietnia br, który dzisiaj pojawił się w sprzedaży w Gdyni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto