Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akademia Morska wygrała konkurs Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Dostanie 6 mln zł dotacji!

Piotr Kallalas
Tomasz Bołt
Projekt „SezAM wiedzy, kompetencji i umiejętności” został zgłoszony przez gdyńską uczelnię i następnie uzyskał najwyższe noty w postępowaniu konkursowym, które zorganizowało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Z tego tytułu Akademia Morska otrzyma przeszło 6 milionów dotacji.

W ramach „SezAM-u” ma być wdrażanych równolegle szereg przedsięwzięć, wśród nich wprowadzenie nowego kierunku - Informatyka i otwarcie kolejnych specjalności. Uczelnia planuje wykorzystać dofinansowanie, także w celu zwiększenia elektronicznych rozwiązań np. obiegu dokumentów.

Czytaj: Akademia Morska w Gdyni zmieni nazwę na Uniwersytet Morski

- Zadania, jakie zaplanowano do realizacji w projekcie „SezAM” doprowadzą do wzmocnienia pozycji uczelni, w tym między innymi w zakresie poszerzenia oferty kształcenia, działania projektowe pozwolą też lepiej konkurować naszym absolwentom na rynku pracy. Zadania projektu będą także wsparciem dla pracowników akademii, aby mogli poszerzyć swoje kwalifikacje, kompetencje dydaktyczne oraz zarządcze, wpływające na jakość realizacji zadań statutowych. Projekt „SezAM" to też otwarcie nowego kierunku prac związanego z poszerzeniem informatyzacji – wyjaśnił prof. dr hab. inż. Ireneusz Czarnowski, prorektor ds. Nauki Akademii Morskiej.

Ważne, że w przypadku rozszerzenia oferty edukacyjnej uczelni, w przedsięwzięciu wezmą udział również firmy zewnętrzne.
Projekt będzie realizowany w ramach programu PO WER - Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014 - 2020, z funduszy unijnych.

- Celem programu jest poprawa polityki i działań publicznych na rzecz rynku pracy, edukacji i całej gospodarki - zwłaszcza wzmocnienie szkolnictwa wyższego ukierunkowanego na potrzeby rozwoju gospodarczego, promocja innowacji społecznych i współpracy ponadnarodowej. Środki przeznaczone na ten program pochodzą z funduszy Unii Europejskiej – poinformował prof. dr hab. inż. Ireneusz Czarnowski.

W zestawieniu NCBiR na drugim miejscu uplasował się Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, a na trzecim Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Jeśli chodzi o trójmiejskie szkoły to do realizacji zakwalifikowała się także Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku. Łączna pula pieniędzy w konkursie wyniosła 248 mln zł i zostanie przekazana 28 polskich uczelniom. Siedem placówek edukacyjnych otrzymało negatywną odpowiedź.

- Nie ma silnej gospodarki bez sprawnego systemu szkolnictwa wyższego. Wspieramy uczelnie nie tylko w zakresie podnoszenia kompetencji ich pracowników i studentów, ale także realizowanych przez nie programów, tak aby oferta polskich szkół wyższych mogła stać się odpowiedzią na potrzeby rynku pracy i wyzwania nowoczesnej gospodarki opartej na wiedzy – powiedział Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Uwaga! Tutaj sprzedają „chrzczone" paliwo [lista stacji]

Test MultiSelect - pytania testu psychologicznego do policji

Janusze Projektowania - najgorsze pomysły na mieszkania

Uwaga! Lista najlepszych restauracji na Pomorzu

Najrzadsze imiona żeńskie nadane w 2017 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto