Gdynia: Trwa dzień dawcy szpiku. Rejestracja do godz. 20

Na świecie jest zarejestrowanych ponad 15 milionów potencjalnych dawców szpiku kostnego. Żaden z nich nie jest "genetycznym bliźniakiem" chorego na białaczkę Macieja Bukowskiego z Gdyni. To jemu i pozostałym chorym dedykowana jest akcja Fundacji DKMS "Dzień dawcy szpiku dla Macieja i innych", która zaczęła się o godz. 12.00 i potrwa do godz. 20.00 na Skwerze Kościuszki w Gdyni.

Lekarze zapewniają, że rejestracja jest krótka i bezbolesna
Masz zdjęcie do tego tematu? Wyślij

Lekarze zapewniają, że rejestracja jest krótka i bezbolesna (© Piotr Krzyżankowski)

Maciej Bukowski to pogodny i otwarty 46-letni pasjonat żeglarstwa i piłki nożnej. Jest zagorzałym kibicem Arki Gdynia. Choruje od 1997 r. Najpierw zmagał się z ziarnicą złośliwą, następnie z chłoniakiem. Choroba nowotworowa zaatakowała jednak ponownie. Obecnie niezbędny jest przeszczep szpiku od niespokrewnionego dawcy.

Rozmowa z Nergalerm

Dziś na Skwerze Kościuszki zarejestrować będzie mógł się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg lub bez dużej nadwagi. Rejestracja polega na pobraniu 4 ml krwi i zajmuje tylko chwilę. Wszyscy chętni do uczestnictwa w akcji powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL. Organizatorzy są przygotowani na rejestrację 5 tys. potencjalnych dawców.

Ciężko chory Maciej potrzebuje szpiku. Nergal wspiera pomoc

W ciągu dwóch ostatnich lat Fundacji DKMS Polska udało przekonać do tej szczytnej idei aż 129 tysięcy ludzi. I uratować życie 50 chorym, bo tyle też osób stało się prawdziwymi dawcami. - Rejestracja jako potencjalny dawca to bardzo poważna decyzja - podkreśla Kinga Dubicka, dyrektor fundacji. - Trzeba ją dobrze przemyśleć.

Więcej informacji na stronie internetowej: www.dkms.pl .
∨ Czytaj dalej

Można je także uzyskać pod numerem telefonu: 22 331 01 47 lub e-mailem: fundacja@dkms.pl .
red. red.
źródło: Naszemiasto.pl

Więcej na temat

Komentarze (2)

avatar

Wybierz kategorię