Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

87 urodziny Gdyni. Pomorski Park Naukowo-Technologiczny rośnie na naszych oczach

red.
Zaplanowana na wielką skalę, kończona właśnie rozbudowa Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego przy al. Zwycięstwa jest największą obecnie inwestycją realizowaną w mieście. Nic więc dziwnego, że gdynianie są z niej dumni. Rozpoczęte w drugiej połowie 2010 r. prace są zresztą jednymi z najbardziej spektakularnych i kosztownych w całej historii miasta.

Kosztorys inwestycji opiewa aż na 210 mln zł, z czego 140 mln zł wyłożyła Unia Europejska, w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. W miejsce wyburzonych hal w Redłowie, w których dawniej produkowano prototypy trolejbusów, powstawać mają teraz na masową skalę nowoczesne technologie. Władze Gdyni nie mają wątpliwości, iż Gdyńska Dolina Krzemowa będzie tętnić życiem i zapewni tysiące nowych miejsc pracy. Gotowe są już i otwierane będą jeszcze w tym półroczu budynek biurowo-laboratoryjny, w kształcie cumujących przy nabrzeżu statków, oraz budynek wystawienniczo-konferencyjny. Przy okazji wykonawca uporządkował cały okoliczny teren, łącznie z chodnikami. Wzdłuż al. Zwycięstwa, na wysokości parku, wybudowano też nową trasę dla rowerzystów. Generalnie PPNT rozrasta się sześciokrotnie, co oznacza dużo większe możliwości lokowania się w Gdyni innowacyjnych firm.

ZOBACZ, jak budowano Pomorski Park Naukowo-Technologiczny.

Rozbudowę podzielono na etapy. W pierwszym utworzono wspomniany już wcześniej, nowoczesny kompleks biurowo-laboratoryjny. W tej części parku będzie można także skorzystać z profesjonalnego doradztwa gospodarczego czy technologicznego. W kolejnym etapie rozbudowy powstało m.in. Centrum Kreatywnej Przedsiębiorczości, w skład którego wejdą: Akademicka Przestrzeń Innowacyjności i Przedsiębiorczości, Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowe Zaawansowanych Technologii, Centrum Wzornictwa i Wystaw oraz Regionalny Ośrodek Informacji Patentowej. Pomogą one m.in. w budowaniu prototypowych technologii oraz w patentowaniu gdyńskich wynalazków.

Czytaj także: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny będzie 6 razy większy.

– PPNT jest inwestycją, którą przygotowywaliśmy od kilku lat – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni. – To ogromne wyzwanie dla nas, jako miasta, ale też szansa dla pomorskiego biznesu. Zwłaszcza dla tych, którzy chcą działać w zakresie nowych technologii.

Wsparcie przedsiębiorczości
Budynki, które powstają przy PPNT, będą mieć łączną powierzchnię ok. 60 tysięcy metrów kwadratowych.
– Rozbudowa Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego to nie tylko realizacja inwestycji budowlanej – mówi Edyta Depta, wicedyrektor PPNT. – Zgodnie ze strategią rozwoju Gdyni, to kolejny i ważny element wspierania przedsiębiorczości. Przedsiębiorcy otrzymują kompleksowe wsparcie w postaci atrakcyjnych warunków prowadzenia działalności, specjalistycznych usług doradztwa i szkoleń, narzędzi wspólnej promocji i PR, w tym m.in. promocję na najważniejszych międzynarodowych targach technologii IT – CeBIT. Do dyspozycji są też m.in. w pełni wyposażony kompleks konferencyjny i specjalistyczne zaplecze aparaturowe, udostępniane na preferencyjnych warunkach. Dla początkujących przedsiębiorców, np. studentów zainteresowanych założeniem własnej działalności gospodarczej czy młodych firm, jest odpowiednia oferta Inkubatora Przedsiębiorczości.
Już do tej pory na terenie PPNT zatrudnienie znalazło ponad 500 osób w ponad 100 firmach. Po rozbudowie w nowych budynkach pracować będzie prawdopodobnie przeszło 2 tys. osób.

Nagrodzony projekt
Warto wspomnieć, że rozbudowa Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni została uznana w konkursie „Innowator”, organizowanym przez Central European Quality Institute, za „Najlepszy Projekt Infrastrukturalny 2011”. Jury, złożone z laureatów poprzednich edycji, doceniło innowacyjność, kreatywność, przedsiębiorczość, efektywność oraz użyteczność przedsięwzięcia.

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny działa w Gdyni od 2001 r. Po budowie pomieszczeń biurowych i laboratoriów pierwsze cztery firmy pojawiły się Redłowie w 2003 roku. Obecnie najemców jest już 80, w kolejce czeka kilkudziesięciu innych, stąd konieczna stała się rozbudowa. Związane z PPNT firmy biorą regularnie udział w międzynarodowych targach i konkursach, m.in. w Londynie, Berlinie, Hanowerze i Barcelonie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto