Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W niedzielę wybory do rad dzielnic w Gdyni. Mieszkańcy wybiorą 336 radnych

Patryk Szczerba,Ksenia Pisera
W niedzielę lokale będą czynne od godz. 8 do 20
W niedzielę lokale będą czynne od godz. 8 do 20 Małgorzata Genca
W niedzielę, 27 marca mieszkańcy Gdyni wybiorą 336 radnych, którzy zasiądą w 22 radach dzielnic. W każdej dzielnicy wybranych zostanie 15 osób. Wyjątkiem jest Chylonia, gdzie rada dzielnicy będzie się składała z 21 osób. Agitację wyborczą można prowadzić jeszcze do końca piątku, a głosować w niedzielę od godz. 8 do 20.

- O godz. 20 przewodniczący komisji zarządza zakończenie głosowania - mówi Mariusz Szpaczyński, naczelnik Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta Gdyni.

Przed wyjściem na wybory warto dowiedzieć się, gdzie na pewno możemy oddać głos. Lokali wyborczych rad dzielnic jest mniej, niż w wyborach do Rady Miasta. Jest ich 60 w całej Gdyni. Informacje, gdzie kto może głosować są dostępne na stronie internetowej miasta, w tygodniku gdyńskiego magistratu "Ratusz" oraz na miejskich tablicach ogłoszeniowych.

W naszym specjalnym serwisie od miesiąca informowaliśmy Was o przygotowaniach do wyborów, a także o tym, co rady dzielnic zrobiły do tej pory. W specjalnym tekście przypomnieliśmy, czym zajmują się konkretnie rady dzielnic w Gdyni i jakie są ich kompetencje. Przypomnieliśmy też, co do tej pory udało się radnym w poszczególnych dzielnicach osiągnąć i jakie są ich najbliższe plany i zamierzenia.

W wyborach nie będzie miała znaczenia frekwencja. Wszyscy jednak liczą, że będzie ona wysoka. Temu miała służyć specjalna kampania promocyjna w Gdyni, która jednak nabrała tempa dopiero w mijającym tygodniu. Wcześniej o wyborach nie było w mieście dużo słychać.

Wojciech Szczurek, w rozmowie z naszym serwisem zapewnił, ze wierzy w rady dzielnic i w dobrą frekwencję w niedzielę.

- Jeśli znajdziemy kandydatów, którym można zaufać, warto brać udział w wyborach i pokazać, że to co się dzieje w dzielnicy jest dla nas ważne - zachęcał do głosowania.

Sami kandydaci postawili przede wszystkim na nowe kanały dotarcia do wyborców, czyli przede wszystkim internet, gdzie królują obecnie portale społecznościowe. To zwłaszcza na Facebooku trwała agitacja i namawianie znajomych do oddawania głosów na poszczególnych kandydatów. W dzielnicach królowały raczej ulotki. Plakatów było stosunkowo niewiele.

- Facebook to idealne miejsce do promocji. Namawiam sąsiadów, kolegów i znajomych na profilu, by poszli na wybory i oddali na nas swój głos. Wierzę, że to przyniesie skutek i 27 marca wyborcy mnie nie zawiodą - deklaruje jeden z kandydatów z Wielkiego Kacka.

Zawiedli kandydaci w Orłowie, gdzie odbyło się jedyne duże spotkanie mieszkańców z osobami startującymi do rady dzielnicy Orłowo.Na mini-debatę zorganizowaną przez Towarzystwo Miłośników Orłowa przyszło jedynie 6 z 21 kandydatów.

- Nie znamy powodu, być może rozchorowali się lub nie wiedzieli albo nie chcieli wiedzieć o stworzonej im możliwości spotkania. Ubolewam zwłaszcza nad faktem, że kandydaci Samorządności w taki sposób potraktowali możliwość debaty - zaznaczał Sławomir Kitowski, prezes Towarzystwa Miłośników Orłowa.

O tym, że radni dzielnicowi mogą po czterech latach skutecznie aspirować do miana radnego miasta pokazał Kamil Góral,**

z którym rozmawialiśmy o tajemnicy jego sukcesu wyborczego na Babich Dołach

**.

Nasz serwis z okazji wyborów zorganizował specjalny plebiscyt, w którym przez dwa tygodnie wybieraliście najlepszą dzielnicę Gdyni.**

Zwyciężył Grabówek ze sporą przewagą głosów

**. Już niebawem pojawimy się tam z kamerą, w ramach nagrody za pierwsze miejsce w głosowaniu.

Wszystkich, którzy nie zdążyli jeszcze zapoznać się z nazwiskami kandydatów na radnych zapraszamy do naszego serwisu.Znajdziecie tam pełną listę 511 osób zarejestrowanych przed wyborami do rad dzielnic.

Dla kogo bus

W wyborach do rad dzielnic głosować można tylko osobiście. Dlatego, w razie potrzeby, niepełnosprawni mogą skorzystać z bezpłatnego transportu. Busem specjalnie przystosowanym do przewozu osób na wózkach inwalidzkich dojadą do lokalu wyborczego i z powrotem do miejsca zamieszkania. Osoby zainteresowane muszą wyrazić taką chęć w gdyńskim Zarządzie Komunikacji Miejskiej, pod numerem tel. 58 623 50 78. Chociaż oficjalnie nie wszystkie lokale wyborcze są przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych, to w większości, jak twierdzi Mariusz Szpaczyński, naczelnik Wydziału Organizacyjnego UM Gdyni, poruszający się na wózkach inwalidzkich nie powinni mieć problemów z oddaniem głosu.

- Według procedur próg nie powinien przekraczać 5 mm. Tymczasem w znacznej części lokali wyborczych ma wysokość centymetra. Z konsultacji z osobami niepełnosprawnymi wynika, że nie jest to jednak przeszkodą - mówi Mariusz Szpaczyński. - Planujemy w najbliższym czasie zmianę przepisów w tym zakresie, tak by odpowiadały stanowi faktycznemu.

Jak oddać ważny głos

Głosujący wybiera tylko jednego kandydata. Każdy wyborca otrzymuje jedną kartę do głosowania z listą kandydatów ułożoną alfabetycznie. Wybrać może tylko jednego kandydata. Gdy zaznaczy więcej nazwisk lub żadnego, głos będzie nieważny.

Należy pamiętać również, w jaki sposób zaznaczyć wybór. W kratce, po lewej stronie obok nazwiska kandydata, trzeba postawić znak X. Jeżeli kratka będzie zamalowana bądź wyborca zdecyduje się zaznaczyć kandydata innym sposobem, odda nieważny głos. Rysunki, notatki lub dopisane nazwiska na karcie do głosowania nie wpłyną na jej ważność.

W 2007 roku w wyborach do rad dzielnic oddano aż 170 nieważnych głosów. Najwięcej - 20 - w dzielnicy Śródmieście.

WSZYSTKO O WYBORACH DO RAD DZIELNIC W GDYNI

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto