Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski w Gdyni. Mieszkańcy będą decydować o niektórych inwestycjach w mieście

Ksenia Pisera
Budżet obywatelski w Gdyni
Budżet obywatelski w Gdyni Tomasz Bołt
Gdynia będzie mieć budżet obywatelski. O tym, na co zostanie przeznaczona środki, mieszkańcy Gdyni będą mogli zadecydować prawdopodobnie w ciągu najbliższych miesięcy.

Gotowy projekt budżetu obywatelskiego złożyli już działacze Prawa i Sprawiedliwości, przygotowywany był od stycznia. Rajcy proponują, żeby środki w ramach tej inicjatywy wynosiły początkowo pięć procent średniego budżetu inwestycyjnego, a w ciągu czterech lat wzrosły do 15 proc.

Budżet obywatelski w Gdyni

Docelowo budżet obywatelski miałby wynosić więc ok. 33 mln złotych i miałby być podzielony na dwie pule - do wykorzystania na realizację projektów ogólnomiejskich oraz w okręgach wyborczych Rady Miasta. Projekty mógłby zgłaszać każdy mieszkaniec lub organizacja społeczna, bez ograniczeń tematycznych.

Ocena wykonalności projektów przez Komisję Rady Miasta miałaby być przeprowadzona na jawnych obradach komisji z możliwością udziału wnioskodawców. Ostateczny głos mają mieć mieszkańcy, którzy mogliby głosować tajnie i oceniać projekty w pięciostopniowej skali. Projekty z najwyższą oceną zostałyby wskazane do realizacji.

- To projekt przełomowy, wielokrotnie zwiększający wpływ obywateli na zarządzanie miastem. Likwiduje też monopol samorządowej biurokracji na decydowanie o kierunkach jego rozwoju - mówi Marcin Horała, radny PiS i współautor projektu i zaznacza, że w jego przygotowaniu udział wzięli mieszkańcy podczas konsultacji społecznych.

Sopot: Prace nad budżetem obywatelskim na 2014 r. zakończone. Znane są już wyniki głosowania ZDJĘCIA

Te są w planach również w przypadku założeń radnych Samorządności Wojciecha Szczurka, jeżeli zdobędą one poparcie rady na wrześniowej sesji. Rajcy Samorządności złożyli przed kilkoma dniami projekt uchwały w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących utworzenia budżetu obywatelskiego, nad którego podstawowymi założeniami mieli pracować od ponad roku.

W tym projekcie nie ma podanej dokładnej kwoty, która miałaby tworzyć budżet obywatelski. Zakłada się jednak, że każda z 22 dzielnic otrzyma po 30 tysięcy złotych, a reszta środków zostanie rozdzielona w zależności od liczby mieszkańców. Zgłaszane projekty miały by dotyczyć estetyzacji otoczenia, czyli m.in. zagospodarowania parków czy skwerów. Każdy projekt musiałby mieć przed złożeniem pisemne poparcie 25 mieszkańców, a z listy zgłoszonych projektów mieszkańcy wybierali by jeden.

- Jeżeli mieszkańcy chcieli by składać projekty, które miałyby większe pole oddziaływania niż na jedną dzielnicę to nie będzie problemu, żeby połączyć ich siły i środki - mówi Beata Szadziul, radna Samorządności, jedna z autorek projektu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto