Puchar Polski: Arka odpadła, Legia w finale. Legia Warszawa - Arka Gdynia 2:1

Piotr Wiśniewski
Mimo porażki Arka swojej postawy nie musi się wstydzić. Gdynianie pozostawili korzystne wrażenie po meczu z Warszawie. Legia wygrała 2:1, ale gra Arki zwłaszcza w drugiej połowie mogła się podobać. Warszawianie gola pieczętującego ich awans do finału zdobyli w 89. minucie. W dwumeczu lider T-Mobile Ekstraklasy triumfował 4:2 i w finale zmierzy się z Ruchem Chorzów. Podopiecznym Petra Nemca należą się jednak brawa. Teraz wszystkie siły gdynianie skupią na walce o ekstraklasę, w której nie są bez szans.

Zobacz co meczu z Warszawie powiedział trener Arki Gdynia:

Petr Nemec: Wstydu nie przynieśliśmy

Legia Warszawa - Arka Gdynia 2:1 (1:0)
Bramki: 1:0 - Novo (23), 1:1 - Kuklis (51), 2:1 Gol - (89).

Legia: Kuciak - Jędrzejczyk, Choto, Żewłakow (17' Kucharczyk, 54' Radović), Wawrzyniak - Novo, Vrdoljak, Rzeźniczak, Gol, Żyro - Blanco (65' Ljuboja).

Arka: Szlaga - Bochenek, Peres, Jarun, Krajanowski - Kowalski (70' Flis), Kasperkiewicz, Jarzębowski (64' Pruchnik), Tomasik (66' Radzewicz) - Kuklis - Nwaogu.

Żółte kartki: Novo - Kuklis, Kasperkiewicz, Jarun.

Sędzia: Paweł Gil (Lublin).

Pierwszy mecz: 2:1 dla Legii i awans warszawian do finału.

Więcej zdjęć z meczu w serwisie Ekstraklasa.net

90+5 min. - Koniec meczu. Legia wygrała 2:1. Ten wynik oznacza, że w finale zagrają warszawianie z Ruchem Chorzów. Arce jednak za swoją postawą należą się brawa. W drugiej połowie gdynianie pokazali się w Warszawie z dobrej strony. Zabrakło naprawdę niewiele.

90+3 min. - Radzewicz z wolnego, do piłki skakał Jarun, piłka w rękach Kuciaka.

90+2 min. - Dobre zagranie Nwaogu do Kuklisa. Piotr Kuklis fatalnie przestrzelił.

90 min. - Mecz potrwa jeszcze 4 minuty.

90 min. - Po rzucie rożnym niecelnie główkował Jarun.

89 min. - Gol strzela drugą bramkę dla warszawian i chyba pieczętuje awans Legii. Dośrodkowanie Novo z prawej strony, główkowy pojedynek wygrał Żyro, przedłużył piłkę do Gola, a ten z bliska niepilnowany wyprowadził Legię na prowadzenie. 2:1.

88 min. - Żółta kartka dla Jaruna za zagranie piłki ręką.

86 min. - Radzewicz do Charlesa Nwaogu. Nwaogu łatwo ograny przez Vrdoljaka.

85 min. - Gol w polu karnym Arki. Uderzył w sam środek bramki strzeżonej przez Macieja Szlagę.

84 min. - Pruchnik za mocno zagrał do Radzewicza. Piłkarz Arki nie był w stanie dobiec do futbolówki.

83 min. - Flis sfaulował Vrdoljaka pod polem karnym Legii.

81 min. - Z trudnej pozycji próbował uderzać Jarun. Niecelnie.

81 min. - Bochenek wywalczył dla Arki rzut rożny.

79 min. - Faul Kasperkiewicza na połowie gospodarzy.

77 min. - Nwaogu zepsuł akcję Arki. Za długo przetrzymywał piłkę, zagrał zbyt późno, a sam na sam z bramkarzem wychodził już Bartosz Flis.

76 min. - Żyro chciał ograć Krajanowskiego, jednak górą defensor Arki.

74 min. - Sytuację wyjaśnili Radzewicz do spółki z Peresem.

72 min. - Ljuboja mocno z wolnego i bardzo niecelnie. Wybrał złe rozwiązanie.

70 min. - Kowalski opuścił boisko. Na murawie pojawił się Bartosz Flis. Trener Nemec stawia wszystko na jedną kartę.

68 min. - Radović do Żyro, ten w pole karne, dobrze ustawiony Peres uprzedza napastnika Legii.

67 min. - Do podania Pruchnika nie zdołał dobiec Charles Nwaogu. To mogła być akcja bramkowa.

66 min. - Niecelne uderzenie Radovicia.

65 min. - Kolejna roszada w Arce. Marcin Radzewicz za Tomasika.

65 min. - Ismael Blanco opuścił boisko. W jego miejsce Danijel Ljuboja.

64 min. - Zmiana w Arce. Radosław Pruchnik za Tomasza Jarzębowskiego.

64 min. - Bochenek próbował zagrywać do Kuklisa. Zamiary odczytał Vrdoljak.

62 min. - Próba strzału Blanco. Niecelnie trafił w piłkę.

60 min. - Żółtą kartką został ukarany Piotr Kasperkiewicz.

60 min. - Szybka i ładna akcja Legii. Żyro świetnie obsłużył podaniem Jakuba Wawrzyniaka, strzał legionisty w środek bramki.

58 min. - Wawrzyniak do Gola. Gol popełnił błąd techniczny i piłka opuściła boisko.

56 min. - Novo próbował przedzierać się prawą stroną, ale w ferworze walki faulował Omara Jaruna.

55 min. - Kucharczyk już nie wróci na boisko. Na placu gry zastąpił go Miroslav Radović.

54 min. - Boisko na noszach opuszcza Kucharczyk, który zderzył się głową z Peresem.

51 min. - Gol dla Arki!!! Ładna akcja gdynian, z prawej strony zagrywał Krajanowski, piłkę odegrał Nwaogu, przedłużył ją do Piotra Kuklisa, a Kuklis z bliska pokonał Kuciaka! 1:1.

50 min. - Zbyt głębokie dośrodkowanie Jędrzejczyka i piłka ląduje w rękach Szlagi.

50 min. - Atak Arki. Kowalski jednak źle zagrywał w pole karne Legii.

49 min. - Nwaogu minął Vrdoljaka, ale zbyt mocno wypuścił sobie piłkę.

48 min. - Wrzutka Tomasika, Kuciak odbija piłkę, ale nie zdołał do niej dopaść żaden z gdynian.

46 min. - Grę od własnej bramki wznowił Szlaga.

46 min. - Druga połowa rozpoczęta. Zaczynają arkowcy.

45+2 min. - Koniec pierwszej połowy spotkania. Legia prowadzi 1:0. Co można powiedzieć o tej połowie? Legia ma przewagę, kontroluje grę, stworzyła sobie kilka sytuacji. Arka z kolei szuka swoich szans w stałych fragmentach gry. Po przerwie podopieczni Petra Nemca muszą zagrać odważniej i co najważniejsze - do przodu, co deklarowali przed meczem.

45+1 min. - Novo ukarany żółta kartką za zagranie piłki ręką.

45 min. - Pierwsza połowa zostanie przedłużona o 60 sekund.

44 min. - Zamieszanie w polu karnym Arki. Blanco wycofał piłkę do Jakuba Rzeźniczaka. Rzeźniczak mocno uderzył, Szlaga nawet nie drgnął, ale piłka poszybowała obok bramki.

43 min. - Interwencja Szlagi po strzale Kucharczyka.

42 min. - Ależ szczęście gospodarzy! Kuklis do Nwaogu, Nigeryjczyk strzelał, ale jego strzał zablokował Jędrzejczyk i omal nie pokonał własnego bramkarza!

41 min. - Centra Kowalskiego, wybił Żyro.

40 min. - Gra toczy się na połowie Legii. Arka wywalczyła rzut z autu.

38 min. - Kuklis został ukarany żółtą kartką.

37 min. - W ferworze walki Kowalski fauluje pod polem karnym Legii Hiszpana Novo.

36 min. - Nwaogu faulowany w środkowej strefie boiska.

35 min. - Żyro mocno wstrzelił futbolówkę w pole karne. Wybił jeden z gdyńskich defensorów.

34 min. - Tomasik do Kowalskiego, precyzyjne dośrodkowanie Jakuba w pole karne, akcję kończy Tomasik, ale uderza zbyt słabo.

33 min. - Kowalski z wolnego. Dośrodkowanie pomocnika Arki nie sprawiło obrońcom Legii żadnych problemów.

32 min. - W dobrej sytuacji znalazł się Wawrzyniak. Jego strzał w porę jednak blokują obrońcy Arki.

31 min. - Wawrzyniak kieruje piłkę do Novo. Zbyt mocno. Grę od bramki wznawia Szlaga.

30 min. - Napastnicy Legii agresywnie naciskają obrońców Arki, ale Jarun nie popełnia błędu.

28 min. - Kolejny stały fragment gry w wykonaniu gdynian nie przynosi im korzyści. Widać, że stałe fragmenty to recepta Arki na sukces w tym spotkaniu.

27 min. - Legioniści przerywają akcję Arki.

25 min. - Gdynianie w trudnej sytuacji. Żeby awansować muszą strzelić trzy bramki.

23 min. - Legia obejmuje prowadzenie. Akcja Blanco-Novo. Hiszpan otrzymał dokładne podanie od Isameala Blanco i z bliska nie dał szans Szladze. Legia - Arka 1:0.

22 min. - Kowalski z rogu zbyt krótko. Sytuację wyjaśniają gospodarze.

21 min. - Na strzał z dystansu zdecydował się jeden z legionistów. Szlaga broni na raty.

20 min. - Bochenek wybija piłkę na rzut rożny.

18 min. - Kuklis z piłką, ale nie zrozumiał się z Nwaogu. Akcja gdynian spaliła na panewce.

16 min. - Zmiana w Legii. Schodzi narzekający na uraz Michał Żewłakow, a wchodzi Michał Kucharczyk.

15 min. - Coraz groźniej atakują gospodarze. Novo w pole karne, Blanco obrócił się z piłką i został zablokowany przez defensorów Arki.

13 min. - Groźnie w polu karnym Arki. Żyro świetnie do Blanco, ten wygrał pojedynek z Krajanowskim, ale nie zdołał opanować piłki.

11 min. - Strzał Michała Żyro broni Maciej Szlaga. Do odbitej piłki dopadł obrońca Arki.

10 min. - Dośrodkowanie Novo wprost w ręce Szlagi.

9 min. - Długa piłka do Novo. Zawodnik Legii skutecznie blokowany przez Jaruna.

8 min. - Kowalski źle wykonał rzut rożny. Piłka ląduje na głowach defensorów Legii.

8 min. - Kolejny rzut rożny dla Arki.

6 min. - Dośrodkowanie Novo z prawej strony do Blanco, w porę napastnika Legii ubiegł Peres.

5 min. - Na trybunach słychać fanów Arki. Kibice Legii nie dopingują, gdyż jest to forma protestu przeciwko właścicielom klubu z Łazienkowskiej.

4 min. - Tomasik nieprzepisowo powstrzymywał Rzeźniczaka.

2 min. - Dośrodkowanie Kuklisa, piłka w rękach Kuciaka.

1 min. - Nwaogu wywalczył rzut rożny.

1 min. - Początek meczu w Warszawie.

W finale jest Ruch Chorzów, który wyeliminował Wisłę Kraków. Awans "Niebiescy" wywalczyli po serii rzutów karnych. Rewanżowy mecz w Krakowie był bardzo emocjonujący.

Skład Arki: Szlaga - Bochenek, Peres, Jarun, Krajanowski - Kowalski, Kasperkiewicz, Jarzębowski, Kuklis, Tomasik - Nwaogu.

Ławka rezerwowych: Michał Szromnik, Bartosz Flis, Radosław Pruchnik, Marcin Radzewicz, Patryk Jędrzejowski, Bartłomiej Niedziela, Janusz Surdykowski.

Skład Legii: Kuciak - Jędrzejczyk, Choto, Żewłakow, Wawrzyniak - Novo, Vrdoljak, Rzeźniczak, Gol, Żyro - Blanco.

Ławka rezerwowych: Jakub Szumski, Tomasz Kiełbowicz, Danijel Ljuboja, Michał Kucharczyk, Miroslav Radović, Daniel Łukasik, Inaki Astiz.

Dotychczasowe mecze Arki i Legii w Pucharze Polski:

04.04.12 Arka Gdynia - Legia Warszawa 1:2
25.11.81 Legia Warszawa - Arka Gdynia 1:2
29.11.70 Arka Gdynia - Legia Warszawa 0:1

Trener Arki Petr Nemec wierzy, że jego zespół jest w stanie sprawić niespodziankę. - Po pierwszej części tego dwumeczu Legia prowadzi 2:1. My nie poddajemy się i w Warszawie zagramy tak, aby odrobić straty z Gdyni. Cieszę się, że moi najmłodsi zawodnicy bez kompleksów traktują spotkanie z Legią. Chłopaki mówią, że zagrają w Warszawie o finał. Zadanie będzie bardzo trudne, ale wierzę w swoją drużynę. Zechcemy sprawić niespodziankę - zaznacza szkoleniowiec gdynian na legia.com.

- Brak Sławka Mazurkiewicza jest dla nas osłabieniem, ale jego miejsce mogą zająć inni zawodnicy. Poza tym cieszy mnie powrót Piotrka Kuklisa i Radka Pruchnika. Z nimi w składzie na pewno będziemy mocniejszym zespołem - dodaje Nemec.

Zapowiedź meczu:**Arka pojechała zdobyć stolicę**