Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: 72. Rocznica agresji na Polskę. Uroczystości na Westerplatte

Jacek Wierciński
Rekonstrukcją dwóch pierwszych niemieckich natarć na Westerplatte i przemówieniem Donalda Tuska, rozpoczęły się w czwartek 1 września o 4.45 rano tegoroczne uroczystości związane z rocznicą wybuchu drugiej wojny światowej.

Przychodzimy tutaj zawsze tego dnia, setki, tysiące gdańszczan, by czcić pamięć naszych bohaterów - mówił premier. - Nasza pamięć o poległych i cześć dla tych, którzy przeżyli wojnę powinna być dla nowej generacji źródłem sił i wielką przestrogą. Chcemy by ta pamięć, o roku 1939, o naszych bohaterach, była także fundamentem największego narodowego przesłania: Polska nigdy już nie może być wobec zabezpieczeń i zagrożeń bezsilna - dodał.

Wcześniej rozległy się wybuchy i strzały karabinów RKM i CKM, a grupa 70 statystów i aktorów z Teatru Historii - "Wołoszański", zaprezentowała spektakl "Honor Żołnierza" obrazujący dwa pierwsze, odparte przez nielicznych polskich obrońców, ataki na polską placówkę wojskową na półwyspie. We wrześniu 1939 roku, mimo znacznej przewagi niemieckiej, 211 Polakom udało się utrzymać półwysep przez 7 dni.

Na obchodach pojawili się także Minister Edukacji Narodowej, Katarzyna Hall, Minister Obrony Narodowej, Tomasz Siemoniak, były premier Leszek Miller, prezydenci Gdańska i Sopotu oraz gdańscy konsulowie m.in. Rosji, Niemiec i Chin.

Czytaj więcej o programie uroczystości na Westerplatte

Uroczystości na Westerplatte to początek tegorocznych obchodów 72. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. Od dziś do soboty, na Placu Zebrań Ludowych wszyscy chętni zobaczyć mogą uzbrojenie używane w obronie półwyspu, stoiska prezentujące przekrojową historię polskiego uzbrojenia, rekonstrukcje walk, filmy wojenne i koncert "Bądź świadomy", na którym wystąpi m.in. L.U.C oraz Tymon Tymański.

1 września złożone zostaną kwiaty pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej, odbędzie się także modlitwa w Victoriaschule (dziś siedziba Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Medycznej), która na początku września 1939 roku służyła hitlerowcom jako więzienie przejściowe, miejsce okrutnych tortur.

Czytaj także: Przemówienie Donalda Tuska na Westerplatte

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdańska prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto