Wybierz region

Wybierz miasto

  Lech Wałęsa Honorowym Obywatelem Kościerzyny. Pokolenie przełomu

  Autor: Maciej Wajer

  2005-06-07, Aktualizacja: 2005-06-07 09:23

  Lech Wałęsa został Honorowym Obywatelem Kościerzyny. Tytuł byłemu prezydentowi wręczono wczoraj,w czasie uroczystej sesji Rady Miasta. Decyzję o nadaniu najwyższego tytułu, który przyznaje samorząd miejski ...

  Lech Wałęsa został Honorowym Obywatelem Kościerzyny. Tytuł byłemu prezydentowi wręczono wczoraj,w czasie uroczystej sesji Rady Miasta.
  Decyzję o nadaniu najwyższego tytułu, który przyznaje samorząd miejski Kościerzyny, Rada Miasta podjęła w kwietniu tego roku. Pomysłodawcą tego wyróżnienia był Kazimierz Stoltmann, przewodniczący RM.
  - Po raz pierwszy zetknąłem się z Lechem Wałęsą w czasie pamiętnych strajków w Stoczni Gdańskiej, w sierpniu 1980 roku - mówił w laudacji Kazimierz Stoltmann. - Wówczas byłem jednym z wielu studentów, którzy przyglądali się działaniom Solidarności. Myślę, że nadanie tytułu Lechowi Wałęsie, w 25. rocznicę powstania Solidarności, ruchu, którego był on pierwszym przywódcą będzie wyrazem naszej wdzięczności za to, co zrobił dla Polski, Europy i całego świata.
  Lech Wałęsa nie krył swego zadowolenia z przyznanego tytułu.


  - W tych trudnych dla wszystkich czasach być wyróżnionym to niewątpliwa i wielka radość - powiedział były prezydent. - Tak się złożyło, że bardzo wielu ludzi walczyło, a ja odbieram nagrody. Chciałbym jednak podkreślić, że każda z nich mobilizuje mnie do jeszcze większej pracy.
  Lech Wałęsa w czasie swego wystąpienia nawiązał do ruchu solidarnościowego. Zaznaczył, że rok 1980 był wielkim zwycięstwem, a zwieńczeniem tego sukcesu był rok 1989, który był początkiem transformacji w naszym kraju.


  - Niezależnie od oceny tych wydarzeń, chciałbym zdecydowanie podkreślić, że to wy byliście tym pokoleniem, które zmieniło świat i rozpoczęło demontaż systemu komunistycznego - powiedział do zgromadzonej publiczności Lech Wałęsa. - To wy byliście pokoleniem przełomu, a historia z pewnością to doceni.
  Honorowy Obywatel Kościerzyny odebrał życzenia i gratulacje od przedstawicieli samorządów, duchowieństwa oraz reprezentantów innych kościerskich środowisk. Warto przypomnieć, że Lech Wałęsa jest piątą osobą, której Rada Miasta przyznała honorowe obywatelstwo. Do tej pory otrzymali je: abp Henryk Muszyński, ks. Hilary Jastak, były ambasador RP w Niemczech Janusz Reiter oraz bp. Jan Bernard Szlaga.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)