Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

90 lat polskiej bandery na „Darze Pomorza" ZDJĘCIA

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
W poniedziałek, 13 lipca „Dar Pomorza” obchodzi 90. rocznicę podniesienia polskiej bandery na żaglowcu. Jednak statek-muzeum świętować zaczyna już w ten weekend.

Z tej okazji muzeum przygotowało atrakcje dla wszystkich, którzy odwiedzą Białą Fregatę zarówno w dzień uroczystości, jak i w jubileuszowy weekend. Upamiętaniane będą wydarzenia, które miały miejsce w gdyńskim porcie 13 lipca 1930 r. To właśnie tego dnia na żaglowcu pierwszy raz podniesiona została polska bandera, a statek przeszedł na służbę Państwowej Szkoły Morskiej.

- Ważnym punktem trzydniowych obchodów będzie uroczystość poświęcenia i podniesienia nowej bandery, która odbędzie się 13 lipca o godzinie 10:00. – mówi Marcin Pawelski z „Daru Pomorza”. - Tego dnia nasi goście będą mogli zwiedzać „Dar Pomorza” za symboliczną złotówkę!

W poniedziałek zwiedzanie za złotówkę i koncert „Zawiszy Czarnego”

W poniedziałek wieczorem, w godzinach 20:00-21:00 na rufie statku wystąpi Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”. Ceremonię uroczystego poświęcenia i podniesienia bandery na statku oraz koncert będzie można zobaczyć z Nabrzeża Pomorskiego.
W ramach rocznicy, przez cały weekend oraz w poniedziałek, bedzie można podziwiać statek w pełnej gali banderowej. Każdego ranka o godzinie 8:00 na statku będzie podnoszona badnera. Tradycyjnie zwiedzając statek można poznać ciekawostki dotyczące eksponatów, związanych z tamtymi wydarzeniami, oraz obejrzeć wystawę przedstawiającą historię zakupu żaglowca przez Polskę. Goście „Daru Pomorza” dostaną też jako upominek – gazetę „Jednodniówkę”, przybliżającą atmosferę wydarzeń z 13 lipca 1930 r. Rozświetlony „Dar Pomorza” będzie można podziwiać każdego dnia, po zapadnięciu zmorku.

Żaglowiec kupili mieszkańcy Pomorza

Historia zakupu „Daru Pomorza” to historia narodowego poruszenia. Szkoła Morska w Tczewie szkoliła uczniów na przestarzałym żaglowcu „Lwów”, po kilku latach jego użytkowania zaczęto szukać nowego statku. Jednak kryzys ekonomiczny nie pozwalał na zakup statku przez państwo. Powołano więc Komitet Floty Narodowej, którego celem było zebranie pieniędzy na zakup nowego żaglowca dla Szkoły Morskiej. Ogólnopolska zbiórka największy efekt przyniosła właśnie na Pomorzu, gdzie zebrano najwięcej datków. Zakup wsparły m.in. Liga Morska i Kolonialna oraz Ministerstwo Przemysłu i Handlu. W poszukiwaniu żaglowca pomogli pracownicy konsularni Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W końcu odpowiednią jednostkę znalazł Roman Winiarz. „Prinzess Eitel Friedrich”, bo tak nazywał się wówczas „Dar Pomorza” został znaleziony we francuskim porcie St. Nazaire. Żaglowiec zakupiono i wyremontowano w duńskiej stoczni Nakskov. Całość kosztowała 1 496 000 zł.

Pierwotnie żaglowiec miał nazywać się Pomorze, ale zdecydowano o zmianie na Dar Pomorza, by podkreślić ofiarność mieszkańców województwa pomorskiego.

Harmonogram imprezy:
11.07, sobota:
7:55 - uroczyste podniesienie bandery na Darze Pomorza,
10:00-18:00 - godziny otwarcia dla zwiedzających,
12.07, niedziela:
7:55 - uroczyste podniesienie bandery na Darze Pomorza,
10:00-18:00 - godziny otwarcia dla zwiedzających,
13.07, poniedziałek:
7:55 - uroczyste podniesienie bandery na Darze Pomorza,
10:00 - uroczystość poświęcenia i podniesienia bandery na DP (impreza na zaproszenie),
10:00-18:00 - godziny otwarcia dla zwiedzających, bilet wstępu za 1 zł,
20:00 – 21:00 - koncert Męskiego Chóru Szantowego „Zawisza Czarny”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto